Организация образовательного процесса

Чернобльская декада

развернуть

План мероприятий

областной декады общественно-патриотических дел «Чернобль. Сохраняя память…» в рамках проекта «Чернобль: сквозь призму десятилетий» за период с 20 по 29 апреля 2020 года.

№ п/п

Название и дата проведения мероприятия

Форма проведения

Ответственные

1.

 «Чернобыль: хрупкий мир вокруг» с 20.04.2020 по 29.04.2020

Классный час

Классные руководители 1-11 класс

2.

“Чернобыль - боль души моей” до 24.04.2020

Конкурс  рисунков  

Классные руководители 3-4 класс

3.

 «За здоровый образ жизни» 22.04.2020

Легкоатлетический кросс

 

Учитель физической культуры

Зам.директора по воспитательной работе

4.

 «Чернобыль – взгляд через года» 25.04.2020

Экологический час

Классные руководитель 5-6 классов

5.

 «Чернобыль. Незабытое старое» 21.04.2020-29.04.2020

Просмотр и обсуждение фильма

Зам. директора по воспитательной работе

6.

Чернобыль: экология, человек, здоровье

29.04.2020

Познавательный час

Классный руководитель 9 класса

 

 

 

свернуть

Графік работы Аб’яднанняў па інтарэсах у ДУА “Новавёскаўская СШ” на вясновых канікулах 2019/2020 навучальнага год

развернуть

Графік работы

Аб’яднанняў па інтарэсах у ДУА “Новавёскаўская СШ” на вясновых канікулах 2019/2020 навучальнага год

 

п/п

Назва аб’яднання па інтарэсах

Дзень правядзення

Час правядзення

Кіраўнік

Коль

касць вучняў

1

“Юныя фантазёры”

пятніца

09.55-10.35

Бязушка І.Ул

10

2

“Займальная картаграфія”

субота

09.00-09.45

Гутко Т.А.

10

3

“Гамбіт”

субота

9.55-11.25

Гутко Т.А.

10

4

“Шашкі”

аўторак

пятніца

10.00-11.40

10.00-11.40

Петрушэнка Ул.В.

10

5

“Спадчына”

субота

09.55-10.40

Петрушэнка У.В.

10

6

“Разам з ветрам”

субота

14.00-15.40

Францкевіч В.В.

10

7

“Агульнафізічная падрыхтоўка”

субота

12.00-13.40

Францкевіч В.В.

10

 

 

 

 

 

свернуть

План работы ДУА “Новавёскаўская СШ” на вясновых канікулах 2020 года

30.03.2020
развернуть

План работы ДУА “Новавёскаўская СШ” на вясновых канікулах

з 30.03.2020  па 04.03.2020 года

 

Дата

Назва мерапрыемства

Адказныя

 

30.03

Панядзелак

Спартыўнае спаборніцтва " Агонь перамогі ў руках маладых"

 

 

Інтэлектуальна-пазнавальная гульня “Па слядах чароўных падарожжаў у глыбіню вядомых тайнаў”

Адкрыты дыялог " Дарогамі вызвалення”

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Петрушэнка Н.Ул., класны кіраўнік 7 класа

 

 

Кутасова І.І., класны кіраўнік 9 класа

 

31.03

Аўторак

Круглы стол " Слава табе, пераможац-салдат!”

 

Аб’яднанне па інтарэсах “Шашкі”

 

 

 

Турнір эрудытаў “Грамадзянін, мараль, права”

 

Купцэвіч А.М., класны кіраўнік 4 класа

 

Петрушэнка Ул.В., класны кіраўнік 8 класа

 

 

Скулкоў А.В., класны кіраўнік 10 класа

 

01.04

Серада

Прафесійны дыялог “Прафесіі выбіраем разам”

 

 

Гульня падарожжа “Па вясновай трапе”

 

Рухомыя гульні на свежым паветры

 

Лабаноўская Т.Ул., класны кіраўнік 11 класа

 

Скулкова Т.Л.

класны кіраўнік 2 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

02.04

Чацвер

Мэтавая прагулка “Сакавік – вясны пачатак”

Круглы стол "Дзень яднання народаў Беларусі і Расіі»

 

Турнір па настольнаму тэнісу

 

 

Бязушка І.Ул., класны кіраўнік 3 класа

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

03.04

Пятніца

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Юныя фантазеры”

Виктарына "Бяспечныя канікулы-на карысць!»

Прававы ўрок "Закон і непаўналетні".

Аб’яднанне па інтарэсах

“Шашкі”

 

 

 

Бязушка І.Ул.

класны кіраўнік 3 класа

Гутко Т.А.

класны кіраўнік 5 класа

Новік Т.А.

класны кіраўнік 6 класа

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

 

04.04

Субота

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Займальная картаграфія”

Аб’яднанне па інтарэсах

ГАМБІТ

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Спадчына”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Разам з ветрам”

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Агульнафізічная падрыхтоўка

                                   

 

Інтэлектуальная гульня “Пазнай прафесію”

 

Спартыўнае мерапрыемства

“У здаровым целе - здаровы дух”

 

Гутко Т.А.

класны кіраўнік 5 класа

Гутко Т.А.

настаўнік геаграфіі

 

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Купцэвіч А.М.

класны кіраўнік 4 класа

 

Францкевіч В.В.

настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

свернуть

График работы спортивного зала

01.10.2019
развернуть

Графік

загрузкі спартыўнай залы на 2019/2020 навучальны год

Панядзелак

Чацвер

9.00-9.45 – 5 ф

9.00-9.45 – 8 ф, 1 г

10.00-10.45 – 6 ф

10.00-10.45 – 11 ф

10.55-11.40 – 7ф, 2ф

10.55-11.40 – 3 г

11.55-12.40 – 8 ф

11.55-12.40 – 7 г

12.55-13.40 – 10ф, 3ф

12.55-13.40 – 5 ф

13.50-14.35 – 11ф, 4ф

13.50-14.35 – 9 ф

14.45-15.30 9ф

14.45-15.30 – 10 ф

Аўторак

Пятніца

9.00-9.45 – 11 г

9.00-9.45 – 3 ф

10.00-10.45 –

10.00-10.45 –

10.55-11.40 –

10.55-11.40 – 4 г

11.55-12.40 –

11.55-12.40 – 1 ф

12.55-13.40 – 5 г

12.55-13.40 –

13.50-14.35 – 6 г

13.50-14.35 –

14.45-15.30 – 9 г

14.45-15.30 –

Серада

Суббота

9.00-9.45 – 2 г

9.00-9.45 –

10.00-10.45 – 7ф

10.05-10.40 – 10 факультатыў

10.55-11.40 –

10.50-12.20 –  9 факультатыў

11.55-12.40 –  1 ф

12.00-13.40 – Агульнафіз. падрыхт.

12.55-13.40 – 6ф, 2 ф

14.00-15.40 – Разам з ветрам

13.50-14.35 – 8 г, 4 ф

19.00-21.00 – Спартыўныя гульні

14.45-15.30 – 10 г

 

 

 

свернуть

График работы объединений по интересам

01.10.2019
развернуть

Графік работы

Аб’яднанняў па інтарэсах у ДУА “Новавёскаўская СШ” на 2 поўгодзе 2019/2020 навучальны год

 

п/п

Назва аб’яднання па інтарэсах

Дзень правядзення

Час правядзення

Кіраўнік

Коль

касць вучняў

1

“Юныя фантазёры”

пятніца

13.55-14.40

Бязушка І.Ул

10

2

“Займальная картаграфія”

субота

09.00-09.45

Гутко Т.А.

10

3

“Гамбіт”

субота

9.55-11.25

Гутко Т.А.

10

4

“Шашкі”

аўторак

пятніца

13.50-15.30

13.50-15.30

Петрушэнка Ул.В.

10

5

“Спадчына”

субота

09.55-10.40

Петрушэнка У.В.

10

6

“Разам з ветрам”

субота

14.00-15.40

Францкевіч В.В.

10

7

“Агульнафізічная падрыхтоўка”

субота

12.00-13.40

Францкевіч В.В.

10

 

 

 

 

свернуть

План мероприятий в шестой школьный день на 2 полугодие

27.12.2019
развернуть

План выхаваўчых мерапрыемстваў ДУА “Новавёскаўская СШ” ў шосты школьны дзень

на 2 паўгодзе 2019/2020 навучальны год

Дата

Назва мерапрыемства

Адказны

04.01

Гадзіна зносін “Гэты небяспечны піўны алкаголь”

Класная гадзіна “Гендэрная культура”

Гутко Т.А.

 

Лабаноўская Т.Ул.

11.01

Брэйн-рынг «Мая бяспека ў маіх руках»

Лекторый “Правілы паводзін і абавязкі школьніка”

 

Петрушэнка Н.Ул.

 

Петрушэнка Ул.В.

18.01

Гутарка “Не атручвай свае жыцце”

Стымулюючыя заняткі па бел.мове

Новік М.М.

Новік Т.А.

25.01

Пазнавальная гадзіна “Як пазбегнуць хваробы”

Сямейная гасцеўня “Шчаслівы той, хто шчаслівы дома”

Кутасова І.І.

 

Муравейка І.А.

01.02

Гульня-Падарожжа " вусная народная творчасць»

 

Стымулюючыя заняткі па англійскай мове

Бязушка І.Ул.

 

 

Казук Р.Д.

08.02

Брэйн-рынг па казках " Свет дзяцінства»

Круглы стол “Усе прафесіі важныя – усе прафесіі патрэбныя”

Скулкова Т.Л.

 

Скулкоў А.В.

15.02

Дзень здароўя “Я выбіраю спорт”

Гульня – віктарына “Ці ведаю я родны край?”

Францкевіч В.В.

Купцевіч А.М.

22.02

Гутарка “Этыкет для дзяўчынак і хлопчыкаў”

Дыспут “Да чаго імкнуцца людзі”

 

Гутко Т.А.

 

Лабаноўская Т.Ул.

29.02

Творчы дыялог “Сям’я і сямейныя правы”

Круглы стол “Этычнае ў паводзінах чалавека”

 

Петрушэнка Н.Ул.

 

Петрушэнка Ул.В.

07.03

Аперацыя “Мы за здаровую моладзь!”

Стымулюючыя заняткі па бел.мове

Новік Н.Н.

 

Новік Т.А.

14.03

Спартыўнае свята “Здаровы я – здаровая  краіна!”

Круглы стол «Погляд у будучыню»

 

Муравейка І.А.

 

Кутасова І.І.

21.03

Гульня “Што ў вобразе маім?”

Стымулюючыя заняткі па англійскай мове

Бязушка І.Ул.

Казук Р.Д.

28.03

Віктарына “Ты і твая будучая прафесія”

Гадзіна здароўя “Формула здароўя”

Скулкоў А.В.

 

Скулкова Т.Л.

04.04

Інтэлектуальная гульня “Пазнай прафесію”

Спартландыя “У здаровым целе – здаровы дух”

 

Купцэвіч А.М.

 

Францкевіч В.В.

11.04

Круглы стол “Наркотык смяротны”

Дыялог “Беларусь ў полікультурнам міры”

 

Лабаноўская Т.Ул.

Гутко Т.А.

18.04

Гутарка “Хлопчыкі – будучыя мужчыны”

Дыспут “Уменне адказваць за свае учынкі”

 

Петрушэнка Н.Ул.

 

Петрушэнка Ул.В.

25.04

Круглы стол “Здаровым быць – здорава”

Стымулюючыя заняткі па бел. мове

Новік М.М.

Новік Т.А.

02.05

Класная гадзіна “Выбар прафесіі – справа сур’ёзная”

Віктарына "У свеце цікавага"

 

Кутасова І.І.

 

Муравейка І.А.

16.05

Гутарка “Ворагі здароўя”

Стымулюючыя заняткі па англійскай мове

Бязушка І.Ул

Казук Р.Дз.

23.05

Віктарына “Падарожжа ў краіну здароўя”

Агітбрыгада “Мы хочам жыць”

Скулкова Т.Л

 

Скулкоў А.В.

30.05

Гадзіна разваг “Да дабра праз слова”

Дзень здароўя “Калі хочаш быць здаровым”

 

Купцэвіч А.М.

Францкевіч В.В.

 

 

свернуть

План мероприятий акции "29 добрых дел"

01.02.2020
развернуть

Учреждение

Мероприятие

Дата проведения

Место проведения

Участники

Приглашенные (спонсоры, выпускники)

ГУО «Нововёсковская СШ»

Экологическая акция “Мы за чистоту”

01.02.2020

 

 

УО

Учащиеся, классные руководители 1-11 классов

 

Акция “Спеши делать добрые дела” – Птичкина столовая

 

Сбор макулатуры

03.02.2020

 

 

 

06.02.2020

 

УО

Учителя труда, учащиеся 7-9 классов

 

 

Учащиеся 1-11 классов, педагоги

 

Конкурс рисунков “Жизнь дана на добрые дела”

 

 

“Спеши делать добрые дела”- книжника мастерская

11.02.2020

 

 

 

14.02.2020

 

УО

 

 

 

УО

Классные руководители 1-4 классов,

 

 

Учащиеся 5-7 классов

 

 

 

Представители базового хозяйства ОАО «Великий Двор»

“Поделись теплом своей души”- оказание помощи, моральной поддержки одиноким пожилым людям.

 

Участие пионеров в благоустройстве памятника погибшим воинам, и могилы партизана ВОВ А.Демидовича

18.02.2020

 

 

 

 

 

 

21.02.2020

УО

Учащиеся 1-11 классов

педагог организатор Новик Т.А.

 

 

 

 

 

 

Учащиеся 10-11 класс 

педагог организатор Новик Т.А

 

 

 

 

“Сбережём нашу школу”. Ремонт школьной мебели

 

 

Наведение порядка на пришкольной территории

26.02.2020

 

 

 

 

27.02.2020

 

УО

Учителя трудового воспитания, учащиеся 9-11 классов

 

Учащиеся 8-11 классов, классные руководители

 

свернуть

План работы ДУА “Новавёскаўская СШ” на зімовых канікулах

развернуть

План работы ДУА “Новавёскаўская СШ” на зімовых канікулах

з 26.12.2019  па 11.01.2020 года

 

Дата

Назва мерапрыемства

Адказныя

 

26.12

Чацвер

Работа аздараўленчага лагера дзённага знаходжання “Зімовыя цуды”

 

 

 

 

Спаборніцтвы па валейболу паміж 7-9 класамі

 

 

Гульнявая праграма “Зімовыя забавы”

 

 

Казук Р.Дз.

настаўнік англійскай мовы

Гутко Т.А. настаўнік

геаграфіі

 

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Купцэвіч А.М., класны кіраўнік 4 класа

 

27.12

Пятніца

Работа аздараўленчага лагера дзённага знаходжання “Зімовыя цуды”

 

 

 

 

 

Навагодні ранішнік “Зімовыя цуды”

 

 

 

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Юныя фантазеры”

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Шашкі”

 

Навагодні вечар “Навагодняя казка”

Лабаноўская Т. Ул.

настаўнік рускай мовы

Купцэвіч А.М.

настаўнік пачатковых класаў

 

 

Пародзіна Л.А.

Намеснік дырэктара па вучэбна-выхаваўчай рабоце.

Класныя кіраўнікі 1-7 класаў

 

Бязушка І.Ул.

класны кіраўнік 3 класа

 

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

 

Скулкоў А.В.

класны кіраўнік 10 класа

28.12

Субота

Работа аздараўленчага лагера дзённага знаходжання “Зімовыя цуды”

 

 

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Займальная картаграфія”

Аб’яднанне па інтарэсах

ГАМБІТ

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Спадчына”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Разам з ветрам”

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Агульнафізічная падрыхтоўка

 

 

Інфармацыйная гадзіна “Як сустракаюць Новы год у розных краінах свету

 

Рухавые гульні

 

Бязушка І. Ул.

настаўнік пачатковых класаў

Францкевіч В.В.

настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Гутко Т.А.

класны кіраўнік 5 класа

Гутко Т.А.

настаўнік геаграфіі

 

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Купцэвіч А.М.

класны кіраўнік 4 класа

 

Францкевіч В.В.

настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

30.12

Панядзелак

Работа аздараўленчага лагера дзённага знаходжання “Зімовыя цуды”

 

 

 

 

 

Пазнавальная гадзіна “Святло Каляднай зоркі”

 

Петрушэнка Н.Ул.

настаўнік рускай мовы

Петрушэнка Ул.В.

настаўнік гісторыі

 

 

 

Кутасова І.І., класны кіраўнік 9 класа

31.12

Аўторак

Работа аздараўленчага лагера дзённага знаходжання “Зімовыя цуды”

 

 

Лекторый " Наркотыкі або жыццё»

 

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Шашкі”

 

 

Турнір па настольнаму тэнісу

 

 

 

 

Новік Т. А.

настаўнік бел.мовы

Кутасова І.І.

настаўнік хіміі

 

Лабаноўская Т.Ул

класны кіраўнік 11 класа

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

        

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

 

03.01

Пятніца

 

Гульня-віктарына “Экалагічны калейдаскоп”

 

Брэйн-рынг «Інтэлектуальная бітва»

Аб’яднанне па інтарэсах

“Юныя фантазеры”

 

Новік Т.А.

класны кіраўнік 6 класа

 

Гутко Т.А., класны кіраўнік 5 класа

Бязушка І.Ул.

класны кіраўнік 3 класа

 

 

04.01

Субота

Гадзіна зносін “Гэты небяспечны піўны алкаголь”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Займальная картаграфія”

Аб’яднанне па інтарэсах

ГАМБІТ

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Спадчына”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Разам з ветрам”

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Агульнафізічная падрыхтоўка”

 

 

Класная гадзіна “Гендэрная культура”

 

 

Гутко Т.А.

класны кіраўнік 5 класа

 

Гутко Т.А.

класны кіраўнік 5 класа

Гутко Т.А.

настаўнік геаграфіі

 

Петрушэнка Ул.В.

класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

 

Лабаноўская Т.Ул.

класны кіраўнік 11 класа

06.01

Панядзелак

Пазнавальная гульня “ЗЛЖ – гэта модна”

 

Экскурсія ў школьны краязнаўчы музей “Падарожжа ў мінулае”

 

Спаборніцтва па настольнаму тэнісу сярод 9-11 класаў

Купцэвіч А.М.

класны кіраўнік 4 класа

 

Петрушэнка Ул.В., класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В.

настаўнік фізічнай культуры і здароўя

08.01

Серада

Творчая майстэрня “Выраб Каляднай зоркі”

 

Спартыўныя эстафеты

 

 

 

Кіналеторый “Бяспечны зімовы адпачынак вучняў”

Бязушка І.Ул., класны кіраўнік 3 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Пародзіна Л.А., нам.дырэктара па ВР

 

09.01

Чацвер

Круглы стол “Каля агню Каляднай свечкі”

 

Турнір па валейболе

 

 

 

Святочны калейдаскоп “Святло Каляднай зоркі”

 

Скулкоў А.В., класны кіраўнік 10 класа

 

Францкевіч В.В.

настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Скулкова Т.Л.

класны кіраўнік 2 класа

10.01

Пятніца

Лекторый “Правілы паводзін і абавязкі школьніка”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Юныя фантазеры”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Шашкі”

 

Петрушэнка Н.Ул., кланы кіраўнік 7 класа

 

Бязушка І.Ул.

класны кіраўнік 3 класа

 

Петрушэнка Ул.В., класны кіраўнік 8 класа

 

11.01

Субота

 

Брэйн-рынг «Мая бяспека ў маіх руках»

 

Лекторый “Правілы паводзін і абавязкі школьніка”

 

Спаборніцтвы па піянерболу паміж 8-11 класамі

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Займальная картаграфія”

Аб’яднанне па інтарэсах

ГАМБІТ

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Спадчына”

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Разам з ветрам”

 

 

Аб’яднанне па інтарэсах

“Агульнафізічная падрыхтоўка”

 

 

 

Петрушэнка Н.Ул.

класны кіраўнік 7 класа

 

 

Петрушэнка Ул.В., класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

Гутко Т.А.

класны кіраўнік 5 класа

Гутко Т.А.

настаўнік геаграфіі

 

Петрушэнка Ул.В., класны кіраўнік 8 класа

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

 

Францкевіч В.В., настаўнік фізічнай культуры і здароўя

 

 

 

свернуть

план работы зимнего оздоровительного лагеря "Зимние чудеса"

развернуть

План выхаваўчай работы аздараўленчага лагера "Зімовыя цуды"

 ДУА “Новавёскаўская СШ”

на перыяд з 26.12.2019 па 31.12.2019

 

Дата

Назва дня

Атрадныя справы

26.12

Адкрыццё лагера

“Дзень бяспекі”

Хвіліна бяспекі

Віктарына па ПДР “З правіламі на “ты”!

Урок – віктарына “Асцярожна! Небяспека!” (віктарына па пажарнай бяспецы)

 

27.12

“Дзень віншаванняў”

Хвіліна бяспекі

Навагодні ранішнік “Зімовыя цуды ”

Навагодняя майстэрня “Паштоўка сваімі рукамі”

 

28.12

“Дзень кнігі”

 

Хвіліна бяспекі

Відэасалон “Незнаёмыя людзі і мая бяспека”

Экскурсія ў школьную бібліатэку

Віктарына “Па старонках любімых кніг”

 

29.12

“Дзень інтэлектуальных гульняў”

 

 

Хвіліна бяспекі

Казачная віктарына “Адкуль да нас прыходзіць Новы Год?”

Гульня “Што? Дзе? Калі?”

 

30.12

“Дзень экскурсіі”

 

Экскурсія у школьны музей

 

Конкурс малюнкаў “Зімовыя замалёўкі”

 

31.12

Святочнае закрыццё лагера

“Дзень здароўя”

Хвіліна бяспекі

Спартыўна – гульнявая праграма “Зорны след”

Падарожжа ў краіну здароўя "Мы  выбіраем здароўе"

 

 

 

свернуть

Правила внутреннего распорядка

развернуть

Календарь четвертей и каникул

развернуть

2019/2020 УЧЕБНЫЙ ГОД

В 2019/2020 учебном году организация образовательного процесса будет осуществляться по четвертям в следующие сроки:

первая четверть – со 2 сентября 2019 г. по 31 октября 2019 г.;

вторая – с 11 ноября 2019 г. по 24 декабря 2019 г.;

третья – с 13 января 2020 г.  по 28 марта 2020 г.;

четвертая – с 6 апреля 2020 г. по 30 мая 2020 г.

На протяжении учебного года устанавливаются каникулы:

осенние – 9 дней с 1 ноября 2019 г.  по 9 ноября 2019 г. включительно;

зимние – 17 дней с 26 декабря 2019 г. по 11 января 2020 г.  включительно;

весенние – 6 дней с 30 марта 2020 г.  по 4 апреля 2020 г.  включительно;

летние – 92 дня с 1 июня 2020 г.  по 31 августа 2020 г., для учащихся, завершивших обучение на II ступени общего среднего образования, – 82 дня с 11 июня 2020 г. по 31 августа 2020 г. включительно.

Для учащихся I – II классов (ІІІ классов – для учащихся с ОПФР с пятилетним сроком обучения на I ступени общего среднего образования) в ІІІ четверти проводятся дополнительные зимние каникулы с 17 февраля 2020 г. по 23 февраля 2020 г. продолжительностью 7 дней.

свернуть

Деловой стиль одежды

развернуть

В ходе образовательного процесса во всех видах учреждений общего среднего образования учащиеся І-ХІ классов придерживаются одежды делового стиля. Ношение одежды делового стиля учащимися учреждений общего среднего образования является нормой, которая определяется уставом и правилами внутреннего трудового распорядка учреждения общего среднего образования. В соответствии с пунктом 4 статьи 20 Кодекса Республики Беларусь об образовании учреждение образования обязано обеспечить разработку и принятие правил внутреннего распорядка обучающихся, правил внутреннего трудового распорядка учреждения образования.

Образцы одежды делового стиля утверждаются Координационным советом по вопросам одежды делового стиля для учащихся учреждений общего среднего образования (постановление Министерства образования Республики Беларусь и Министерства торговли Республики Беларусь от 19 августа 2013 г. № 77/19 «О Координационном совете по вопросам одежды делового стиля для учащихся учреждений общего среднего образования»).

Учащиеся и их законные представители совместно с администрацией учреждения общего среднего образования и педагогическими работниками имеют право выбора модели, цвета и качества тканей, из которых изготовлена одежда делового стиля.

Информацию о требованиях к внешнему виду учащихся, включая фотографии образцов одежды делового стиля, рекомендуется разместить на информационных стендах в учреждениях общего среднего образования. Необходимо постоянно проводить мероприятия, направленные на популяризацию одежды делового стиля среди учащихся и их законных представителей (классные часы, встречи, публикации в средствах массовой информации и др.).

Образцы моделей одежды делового стиля для учащихся учреждений общего среднего образования (сезон 2015-2016 гг.) размещены на портале Министерства образования Республики Беларусь (edu.gov.by / Управление общего среднего образования / Деловой стиль одежды).

С мая 2015 года началась реализация пилотного проекта «Школа будущего», организаторами которого являются концерн «Беллегпром», Министерство образования Республики Беларусь и Министерство торговли Республики Беларусь. На первом этапев проекте примут участие шесть учреждений общего среднего образования. На следующих этапах реализации пилотного проекта предполагается его расширение за счет увеличения количества учреждений.

По результатам проведения эксперимента будет принято решение о целесообразности и необходимости введения в учреждениях общего среднего образования определенных (единых для конкретного учреждения или региона) моделей одежды делового стиля. План мероприятий по реализации пилотного проект «Школа будущего» размещен на портале Министерства образования Республики Беларусь (edu.gov.by / Управление общего среднего образования / Деловой стиль одежды).

свернуть

Выпускные экзамены по завершении обучения и воспитания на II и III ступенях общего среднего образования

развернуть

В 2015/2016 учебном году по сравнению с прошедшим учебным годом изменений в количестве и перечне выпускных экзаменов по завершении обучения и воспитания на II  и III ступенях общего среднего образования (далее – выпускные экзамены) не произойдет.

В соответствии с постановлением Министерства образования Республики Беларусь от 25 июня 2015 г. № 70 «Об установлении перечня учебных предметов, по которым проводятся выпускные экзамены, форм проведения выпускных экзаменов при проведении в 2015/2016 учебном году итоговой аттестации учащихся при освоении содержания образовательных программ общего среднего образования, образовательной программы специального образования на уровне общего среднего образования» учащиеся:

IX классов будут сдавать три выпускных экзамена (все – в письменной форме) по учебным предметам «Белорусский язык», «Русский язык», «Математика»;

XI классов – четыре обязательных выпускных экзамена: по учебным предметам «Белорусский язык» или «Русский язык» (в письменной форме), «Математика» (в письменной форме), «Иностранный язык» (в устной форме по экзаменационным билетам) и «История Беларуси» (в устной форме по экзаменационным билетам).

Обращаем внимание, что, как и в 2014/2015 учебном году, в 2015/2016 учебном году в экзаменационные билеты по учебному предмету «История Беларуси» для учащихся  XI классов будет включен учебный материал, изученный ими на протяжении X-XI классов.

свернуть